Ekonomi

Küresel piyasalarda güçlenen frangı, Türk lirası karşısında rekor kırdı

Investing.com – Bu hafta İsviçre frangındaki hareket dikkat çekici. Güvenli liman talebinde finansal olarak akla gelen frank bugün dolar ve Japon yeni karşısında değerli seviyelere yükseldi.

dolar/frangı27 ayın en düşük seviyesinde

Dolar bugün frangı karşısında 0.8860’a düştü. Bu seviye, Ocak 2021’den sonra görülen en düşük seviye oldu. Paritenin bu yılki performansına baktığımızda %4 düşüş söz konusu.

frangı/yen43 yılın zirvesinde

İsviçre frangı bugün Japon yeni karşısında 151,50 seviyesini görerek 1980’den sonra zirveye ulaştı. En son 2015’te 135,00’e ulaşan parite, 2019 Ekim ayından itibaren yükselişini hızlandırdı.

frank/TLrekor kırdı

2021 Aralık ayında 20,00’e yaklaşan rekor kur, 2022’de 20,30’a yükseldi. 2023’ün ilk 4 ayında yükselişini sürdüren döviz kuru, bugün 21,95’e çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İsviçre frangı’nın yıl başındaki prestiji ile serbest piyasada satış fiyatı 22,00 TL’ye çıkan İsviçre frangı, artış oranı %8’i aştı. Frank bu yıl TL karşısında en değerli gelişmekte olan ülke parası konumunda.

Frank neden yükseliyor?

İsviçre frangı ve Japon yeni risk iştahının azaldığı, jeopolitik risklerin arttığı veya küresel piyasalarda belirsizliklerin yüksek olduğu dönemlerde talebin yüksek olduğu ve güvenli liman olarak görülen para birimleridir. Pandemi, savaş ve ekonomik yavaşlama gibi belirsizliklerin yüksek olduğu son yıllarda frangı da fiyatını ikiye katladı. Ancak Japon yeninin geçen yıldan bu yana Japon yenini geçmesinin en büyük nedeni merkez bankalarının politika farklılığıydı. İsviçre Ulusal Bankası eksi faizJaponya Merkez Bankası, uygulamaya son vererek döviz tarafında harekete geçti. yayılmacı siyasetine devam ediyor. Ayrışma yen üzerinde baskı oluştururken frangı güçlendirdi.

Yazar: Necdet Erginsoy

haber-umraniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu