Haber

Kılıçdaroğlu BBC’ye konuştu: Erdoğan’ı emekli edip köşesine göndereceğiz

Seçimlere sayılı günler kala dünya basını Türkiye’deki süreci takip ediyor. Millet İttifakı’nın İzmir mitingine katılan BBC muhabiri Orla Guerin, “Erdoğan’ın rakibi Kılıçdaroğlu barış ve demokrasi sözü verdi” başlıklı haberinde, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

‘DEMOKRASİ İSTİYORSUNUZ’

Kılıçdaroğlu BBC’ye “Gençler demokrasi istiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, “Sırf tweet attılar diye sabah erkenden polisin kapılarına gelmesini istemiyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, “Gençlere beni özgürce eleştirebileceklerini söylüyorum. buna hakkı var” dedi.

‘BENDEN KORKMAZLAR, BU MİLLETE SÖZ VERDİM’

Guerin’e seçim güvenliğine ilişkin açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de siyasetin içinde olmak, riskli bir hayatı seçmek demektir. Erdoğan ve yandaşları ne yaparsa yapsın, ben yolumda yürürüm. Beni oyalayamazlar. korkut beni. ben bu millete söz verdim.”

Kılıçdaroğlu, ‘Millet İttifakı ne Yüksek Seçim Kurulu’na ne de yargıçlarına güveniyor’ dedi ve şöyle devam etti: Bunun için tedbirler alıyoruz.”

“KALABALIK BİRDEN FAZLA GENÇTEN OLUŞUYOR”

Guerin, İzmir mitinginden izlenimlerini şöyle aktardı: “’Kılıçdaroğlu milletin ümididir’ sloganları atılıyor. Kalabalığın çoğu genç. Beş milyon Türk ilk kez bu seçimde oy kullanacak. 15 yaşındaki Oğuz, sandık başına gitmek için çok genç ama mitingden de uzak duramadı. “Kılıçdaroğlu iyi bir insan ve geleceği olumlu görüyor. Başkan olursa ekonomimiz yükselir, biz de yükseliriz.”

“KREMLİN İLE DEĞİL BATI İLE İLİŞKİLERİ ÖNCELİKLE VERECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu ile olası dış politika adımlarından da bahseden BBC muhabiri, şöyle devam etti: “Kılıçdaroğlu miting öncesi bana Türkiye’yi yönlendireceğini ve Kremlin’le değil Batı ile ilişkilere öncelik vereceğini söyledi. ‘Uygar dünyanın bir parçası olmak istiyoruz. Özgür medya ve tam yargı bağımsızlığı istiyoruz. Erdoğan öyle düşünmüyor, daha otoriter olmak istiyor. Erdoğan ile benim aramdaki fark, siyah ile beyaz arasındaki fark kadardır” dedi.

‘SESSİZ GERİ DÖNMEK İÇİN’

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan 20 yıllık iktidardan sonra yenilirse sessizce mi gidecek?” Guerin’e sorulduğunda, “Onu emekli edip köşesine göndereceğiz. Sessizce geri çekilecek. Kimsenin endişelenmesine gerek yok” yanıtını verdi.

14 Mayıs yaklaşırken ‘gerginliğin arttığı’ yorumunu yapan Guerin, seçimlerin ‘bıçak sırtında’ olduğunu yazdı. BBC muhabiri şu ifadeleri kullandı: “Birçok konuşma seçim konuşmaları ve korkulardan oluşuyor. Türkiye, iki rakip dünya görüşünün mücadele ettiği zorlu bir seçimle karşı karşıya.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu