Haber

G20 Zirvesi’ndeki diplomatik trafik dünya basınında! 14 isimden sadece birini vurguladılar

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen 18. G20 Zirvesi tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında diğer ülke liderleriyle görüşmelerde bulundu. Erdoğan’ın diplomatik trafiği dünya basınında yankı bulurken, en çok görüştüğü 14 kişiden biri olan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesi vurgulandı.

JAPONYA BAŞBAKANI FUMIO İLE İLK GÖRÜŞMESİNİ YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk teması Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile oldu. Zirvenin ilk gününde iki oturuma katılan Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Dünya Bankası. Başkan Ajay Banga’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk gün Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalararası gayri resmi istişare ve koordinasyon platformu MIKTA’ya üye ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldi.

İSLAMFOBİYİ GÜNDEMİNE ALINDI

Erdoğan, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Meksika Ekonomi Bakan Raquel Buenrostro’nun da hazır bulunduğu MIKTA toplantısında, ‘ifade özgürlüğü’ adı altında neredeyse her gün 2 milyar insana saldırılmasına izin verilmesi kabul edilemez. “Konuyla ilgili tepkimizi belirtmeye devam edeceğiz.” mesajı verdi.

MASADA ÇİFT BAĞLAR VARDI

Zirvenin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye özel davetle katılan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman bin Abdülaziz El Suud ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile bir araya geldi ve Avrupa Birliği Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel’i kabul etti. Erdoğan’ın Sisi ile görüşmesinde, Türkiye-Mısır ikili ilişkileri, artan ticaret hacmi, güç alanında yeni işbirlikleri ile bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Sisi ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla çıkarların yeni bir döneme girdiğine dikkat çekerek, ikili ilişkilerin en kısa sürede hak ettiği seviyeye ulaşacağına inandığını ifade etti. Mısır yönetiminin Türk yatırımcılara ve şirketlere verdiği desteğin değerli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, LNG, nükleer enerji, kültür ve eğitim alanlarında iş birliğinin canlandırılmasına da önem verdiklerinin altını çizdi.

DÜNYA BASINI TAKİP ET KAPAT

Erdoğan’ın diplomatik trafiği dünya basınında kendine yer bulurken, en büyük bölüm Sisi ile görüşmesine ayrıldı. Arab News, “İki lider, ülkeleri arasındaki ikili ilişkileri ve enerji iş birliğini ele aldı.” dedi. Hindistan zamanları; “Erdoğan, Yeni Delhi’deki G20 Zirvesi’nde Mısırlı Abdülfettah El Sisi ile görüştü” manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. AFP, toplantının Türkiye ile Mısır arasında 10 yıldır süren anlaşmazlığın ardından gerçekleştiğini vurguladı. Katar merkezli El Cezire, toplantıyı “Erdoğan ve Sisi özel görüştü” manşetiyle duyurdu.

Baron’un haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasında on yıl süren çatışmanın ardından Pazar günü Yeni Delhi’de düzenlenen G20 zirvesi sırasında Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah el-Sisi ile yüz yüze görüştü.

artovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu