Haber

Bakan Akar, Endonezya Savunma Bakanı ile görüştü

Bakan Akar, Endonezya Savunma Bakanı ile görüşmeye geldi

Türkiye ile Endonezya arasında “Askeri İşbirliği Uygulama Planı” imzalandı

ANKARA – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, iki ülke arasında “Askeri İşbirliği Uygulama Planı”na imza attı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daveti üzerine Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’yu Milli Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşıladı.

Subianto tören ekibini selamladıktan sonra onur defterini imzaladı. Törenin ardından Bakan Akar ile Endonezya Savunma Bakanı Subianto önce baş başa görüştüler, ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler.

Görüşmelerin ardından Akar ve Subianto, iki ülke arasında Askeri İşbirliği Uygulama Planı’na imza attı. İmza töreninin ardından konuşan Akar, konuşmasına Endonezya Savunma Bakanı Subianto’yu bakanlıkta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

“Hem bölgelerimizin hem de dünyanın barış, güvenlik ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz”

Görüşmelerde ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Akar, “Ülkelerimiz arasındaki uzun mesafelere rağmen tarihi geçmişimiz ve aramızdaki bağlar bu mesafeleri yakınlaştırıyor. Aramızdaki işbirliği potansiyelini artırmamız önemli. ülkelerine askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayi konularında bugün imza attığımız Askeri İşbirliği Uygulama Planı Türkiye’nin hem bölgelerimizin hem de dünyanın barış, güvenlik ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Endonezya Savunma Bakanı Subianto, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gösterilen misafirperverlik için Bakan Akar’a teşekkür etti. İmzaladıkları “Askeri İşbirliği Uygulama Planı”nın tarihi önemine vurgu yapan Subianto, belgenin iki ülkenin stratejik ortaklığının devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Endonezya ile Türkiye arasındaki yakın işbirliği ve stratejik ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Subianto, “İki ülke arasında tarihi bir geçmiş ve duygusal bir bağ var. İşbirliğimizin gelişmesi dünya barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu bağlamda ülkelerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz arasındaki iş birliğini dile getirdi. Uygulama planı en kısa sürede somut adımlarla hayata geçirilecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu