Haber

Ankara’da FETÖ ve PKK/KCK Operasyonu: 54 Şüpheli Hakkında Gözaltı Kararı

Ankara merkezli 15 ilde yürütülen operasyon kapsamında terör örgütleri FETÖ ve PKK/KCK adına faaliyet gösterdiği belirlenen 54 şüpheli hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Zanlılardan 24’ü yakalandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik soruşturmalar kapsamında aktif pişmanlık gösteren zanlıların ifadeleri, tanık ifadeleri ve yurt dışına çıkış kayıtları incelendi.

Bu kapsamda HTŞ kayıtları ve açık kaynak araştırma raporlarına göre 49 şüphelinin terör örgütünün “Bağımsız Birleşik Kürdistan” amaçları doğrultusunda “ideolojik alan merkezi” yapılanması altında faaliyet gösterdiği belirlendi.

Yurt dışından elde edilen paralar elden veya ATM aracılığıyla FETÖ’cülere dağıtıldı.

FETÖ’nün çıkarları doğrultusunda faaliyet gösteren şirketler ve bunlar aracılığıyla terörün finansmanı faaliyetlerine ilişkin daha önceki soruşturmalarda aktif pişmanlık gösteren örgüt üyelerinin ifadeleri, mali tahlil raporları, dinleme kayıtlarından delil toplandı. teknik araçlarla bağlantı ve izleme ve kuruluş üyelerinin dijital ekipman incelemeleri.

Örgüt üyeliği nedeniyle kamu görevinden ihraç edilen örgüt mensupları ve aileleri ile ceza infaz kurumlarındaki aileleri ile sözde “mağdur aileleri” mensuplarından elde edilen paraların kullanıldığı belirlendi. , elden veya ATM’lerden kartsız işlemlerle dağıtıldı.

Bu kapsamda faaliyetleri açığa çıkan 4 şirket ve bu şirketlerin sahibi 2 kurye 2’si olmak üzere 3 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

İki soruşturma için düzenlenen operasyonlarda 24 zanlı tutuklandı

Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince, haklarında tutuklama kararı çıkarılan 54 zanlıyı yakalamak için Ankara merkezli 15 ilde operasyon başlatıldı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, PKK/KCK soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlarda 49 zanlıdan 20’si yakalandı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel belge ve dijital malzeme ele geçirildi. Zanlılar arasında PK’nin eski HDP İstanbul Yürütme Kurulu Üyesi, MY’nin eski HDP PM üyesi, HY’nin eski DBP komitesi ve PM üyesi, FY’nin ise eski DBP ilçe eşbaşkanı olduğu belirlendi.

FETÖ soruşturması kapsamındaki operasyonlarda haklarında tutuklama kararı çıkarılan 5 kişiden 4’ü yakalandı. Aramalarda 3 bin 700 avro, 2 bin 600 dolar, 13 bin TL ile çok sayıda organizasyonel not ve dijital malzemeye el konuldu.

haber-tekman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu