Haber

ABD’li Tümgeneral ve Tuğgeneral, Ermenistan’daki tatbikatı incelemek üzere Erivan’a geldi

Tümgeneral Gregory Anderson ve Tuğgeneral Patrick Ellis’in, Ermenistan’da ABD ile ortak tatbikatı incelemek üzere Ermenistan’ın başkenti Erivan’a geldiği açıklandı.

ABD’nin Ermenistan Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Erivan’a gelen ABD 10’uncu Dağ Tümeni Komutanı Tümgeneral Gregory Anderson ile ABD Avrupa ve Afrika Kara Kuvvetleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Operasyon Lideri Tuğgeneral Patrick Ellis, ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi ile görüştü. Ermenistan Kristina Kvien. “Eagle Partner 2023” tatbikatını denetleyecekleri bildirildi.

Büyükelçi Kvien, “Exercise Eagle Partner 2023, Ermenistan ile uzun süredir devam eden ortaklığımızın bir kanıtıdır ve Ermenistan’ın ABD Savunma Bakanlığı Devlet Ortaklık Programı kapsamında Kansas Ulusal Muhafızları ile kalıcı ilişkisi tarafından desteklenen onlarca yıllık başarılı barışı koruma ve güvenlik işbirliğine dayanmaktadır. ” ” açıklamasını yaptı.

Tümgeneral Anderson ayrıca, “Ermenistan’la bağlarımız çok yönlü işbirliğine dayanıyor. ABD, özellikle nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve barışın korunması gibi kritik alanlarda ülkenin yeteneklerini güçlendirmek için Ermenistan’a sürekli askeri yardım sağlıyor.” İfadelerini kullandı.

Açıklamada, tatbikatın aynı zamanda Ermeni 12. Barışı Koruma Tugayı’nı yıl sonunda yapılacak NATO/Barış için Ortaklık (PfP) “Operasyonel Yetenekler Konsepti” değerlendirmesine hazırlamayı da amaçladığı belirtildi.

Tatbikat 11 Eylül’de başladı

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ve ABD’nin 11-20 Eylül tarihlerinde ortak “Eagle Partner 2023” tatbikatı düzenleyeceğini duyurdu. Tatbikata Ermenistan’dan 175, ABD’den ise 85 askerin katılacağı belirtildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’na bağlı Barış Savunma Tugayı “Zar” eğitim merkezinde başlayan tatbikatın açılış törenine Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakan Birinci Yardımcısı Tümgeneral Edvard Asryan da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu